آخرین اخبار : 

یا می توانیم پس از شروع درمان ارتودنسی به ورزش ادامه دهیم ؟


ارتودنسی

اگر شما جزو افرادی هستید که به ورزش کردن اهمیت زیادی میدید یا ورزش حرفه ای انجام میدید و در ضمن مشکل فکی یا دندانی دارید و نیاز به درمان ارتودنسی دارید و نگران این موضوع هستید که چطور میتونید درمان ارتودنسی را که درمان نسبتا طولانی بوده انجام بدید و تمرینات ورزشی خود را نیز ادامه بدید باید بگم که

تا قبل ازسال۱۹۸۱ميلادي، بيماران ارتودنسي، در طول مدت درمان از انجام كليه ورزشهاي پر زد و خورد و حرفه اي، بر حذر داشته می شدند اما با ورود نام اپليانس محافظ دهاني در فهرست اپليانسهاي ارتودنسي، مجوز انجام ورزشهاي حرفه اي توسط بيماران ارتودنسي، صادر شد.

هنگام درمان ارتودنسی هر ورزشی به هر میزانی می توانید انجام بدهید ولی باید مراقب باشید ضربه ای به ناحیه ی دهان و صورت وارد نشود. در صورت استفاده از دستگاه هاي نگهدارنده ارتودنسي بهتر است هنگام ورزش از دهان خارج شوند.

اگر در هنگام ورزش به علت ضربه شديد دچار لقي دندان شديد بهتر است دستگاه نگهدارنده خود را در دهان قرار دهيد تا از حركت بيشتر دندان ها جلوگيري شود و سریعا به متخصص ارتودنسي خود مراجعه كنيد.

اگر به صورت حرفه اي ورزش می کنید استفاده از mouthgaurd توصيه مي شود. از ارتودنتیست خود بخواهید تا آموزشهای لازم را به شما بدهد.

محافظ دهاني با قرار گرفتن در برابر دهان، از اصابت ضربات سنگين و ناگهاني به دهان شما جلوگیری مي كند. با اینکه استحكام دندانهاي براكت گذاري شده نسبت به دندانهاي بدون براكت بيشتر است، ولی استفاده از اپليانس محافظ دهاني به لحاظ ممانعت از آزرده شدن لب وگونه ها توسط اجزاي فلزي سيستم براكتي، توصيه مي گردد.

محافظ دهاني توسط ارتودنتيست و بصورت شخصي براي هر بيمار خاص، تهيه مي گردد. در غير اين صورت احتمال تداخل آن با روند حركت دندانها چندان دور از انتظار نخواهد بود.

در صورت عدم توانايي يا عدم تمايل به استفاده از محافظ دهاني، توصيه مي گردد از پرداختن به ورزشهاي با قابليت آسيب رساني به بافتهاي دهاني – دنداني، نظير بوكس، كاراته و اسب سواري اجتناب کنید.

بچه ها هم می توانند با داشتن دستگاهای ارتودنسی در دهان براحتی بدوند، شنا و یا بازی کنند، مگر در مواردی که متخصص ارتودنسی این فعالیت ها را ممنوع کرده باشد.

استفاده از دستگاههای خارج دهانی در درمان ورزش کردن ممنوع است. در صورت شکسته شدن و یا هر گونه اتفاق حتما در کوتاهترین زمان با ارتودنتیست تماس بگیرید .

موقع ورزشهای سنگین که ممکن است با ضربه به سرو صورت همراه باشد و یا هنگام شنا مراقب سیمهای ارتودنسی ثابت خود باشید و در صورت داشتن پلاکهای متحرک آن را قبلاً از دهان خارج کرده و در محفظه ای تمیز نگهداری کنید.